YOGADA OTURMA


"Arkaya dön!"

Ne güzel bu cümle değil mi? Bir öğretmen arkadaşım öğrencileriyle birlikte kullanıyor ve bana çocukken annelerden ve öğretmenlerden sık sık duyduğumuz şeyi hatırlattı: "Dik, sırtınızla dik oturun!"


Böylece, biraz sıkıntı ve hüsrana uğramış olsak da, arkamıza dik ve sırtlığa iyi destek vererek oturmayı öğrendik.


Ve kabul edelim, yıllar içinde biraz da olsa alıştık, kumsaldaki kanepe ve şezlongun rahatlığına alıştık.

Yogada oturma pozisyonu çok önemlidir, bu can sıkıcı suçlamalara maruz kaldığımızda çocukken hayal bile edemeyeceğimiz kadar önemlidir. Yoga da bunun için güzeldir, disiplin yönü için ve bizi asanalar boyunca kaybettiğimizi düşündüğümüz bir esnekliği ve sakinliği yeniden keşfetmeye yönlendirir.

Yoga için oturma pozisyonları neden bu kadar önemlidir?

Elbette annelerimizin bize söyledikleri için de. Otururken bile doğru bir duruş, sırt problemlerini ve rahatsızlığı önlememize yardımcı olur, kasları (hem karın, hem bel hem de sırt) tok tutar ve bu nedenle daha fazla denge ve dengeye sahip olmamıza yardımcı olur.

"Hiçbir şey yapmadan sessizce oturarak , bahar gelir ve çim kendiliğinden büyür." (Zenrin kuşu)

Ancak en büyük önem başka bir yönüyle bağlantılıdır. Aslında oturma duruşlarına meditatif duruşlar da denir ve bu tanım iyi oturmanın tüm önemini içinde barındırır. Oturduğumuzda, ister Sukhasana ister Siddhasana'da olsun, bedeni meditasyona (veya meditatif konsantrasyona) hazırlarız: duruşun rahat ve doğal olması ve onu (kademeli olarak daha uzun) daha uzun süre koruyabilmemiz önemlidir.

Her şeyden önce, seçilen pozisyonda hareketsiz kalmamız önemlidir: fiziksel hareketsizlik, duyuların yeniden emilmesini, solunumun düzenlenmesini ve oküler hareketsizliği destekler. Her gün zihnimizi harekete geçiren ve bizi kısa sürede derin bir rahatlama durumuna götürebilen düşünce akışını yavaşlatan ve yatıştıran tüm yönler.

Saklıgöl Marmaris'in yoga kampı, kamp alanı, restoran, plaj ve konaklama seçenekleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA