YOGA VE DÖVÜŞ SANATLARI BAĞLANTISI


Dövüş sanatlarında prana ve enerji: Yoga ve muay thai arasında bir arayüz olarak Tay masajı?

Geleneksel vücut uygulamaları hakkında beni her zaman büyüleyen şey, eski bir felsefenin yıllar içinde nasıl geliştiğidir. Muay Thai'de sadece yumruklar ve tekmeler değil, aynı zamanda Hatha Yoga gibi kökenleri kuzey Hindistan'da olan Tay masajından unsurlar da bulacaksınız .

Tayland'da, Nuad Thai (geleneksel Tay masajı), eski Budist tapınaklarında keşişleri fiziksel ve enerjik olarak meditasyona hazırlamak için öğretildi.

Daha sonra, keşişler tarafından kutsanan Taylandlı boksörler, masajın yenileyici etkisini keşfettiler. Belki de güçlü masaj tekniğinden ilham aldılar. Gerçek bir Nuad Thai'den hoşlanan herkes, gerçek fiziksel aktivitenin gerekli olduğunu bilir! Muay Thai'de olduğu gibi burada da dirsekler ve dizler gerginliği ve enerjik blokajları gidermek için kullanılır.

Bakın ve bakın: Geleneksel Tay masajı ders kitaplarında, bu tetikleyici noktalar, evrensel yaşam gücü Prana aracılığıyla enerji tedariki söz konusu olduğunda yogilerin fazlasıyla aşina olduğu nadilere eşdeğerdir.

Muay Thai ve Thai Tiger King'in hikayesi

Budizm'e ek olarak, kraliyet ailesinin de Thais'nin ulusal sporu üzerinde büyük etkisi oldu. 18. yüzyılın başında hüküm süren Kral Ayuttaya, kişisel tutkusunun rehberliğinde Tay dövüş sanatları dünyasına ilk ekipmanı getirdi. İlk bandajlar, at kılından yapılmadan önce kenevir lifi ve daha sonra pamukla değiştirildi. Kabuklar veya ağaç kabuğu kasık koruyucuları olarak görev yaptı, çünkü 1930'lara kadar genital bölgeye tekmelere bile izin verildi.

Bugün bile, halk arasında "Tiger King" olarak bilinen dövüş sanatçısı, anonim sokak dövüşleri sırasında elde ettiği kazançlardan dolayı saygı görüyor. Asya sembollerinde kaplan cesaret, azim ve güç anlamına gelir. Bu yüzden Nak Muays'ın (Muay Thai dövüşçüleri) arkasına sık sık dövme yapılmış iki Bengal kaplanı görürsünüz. Kutsanmış motif bir keşiş tarafından işlenmez, geleneksel olarak koruyucu mantralar mırıldanırken bir bambu tüp ile deriye vurulur.

Muay Thai'nin meditatif karakteri sadece mürekkebi derisinin altına sokanlar tarafından deneyimlenmez. Uyluktaki bir tekme kadar acı verici olabilir: Oyuncu Len Lom'da (gevşek bir şekilde “rüzgarla oynamak” olarak tercüme edilir ve bizim tarafımızdan gölge boksu olarak bilinir) Tay zihniyetinin çocuksu karakterini açıkça görebilirsiniz. Muharebe hazırlığının dışında burada yoğun ama çok enerji verimli bir eğitim var ve birbirinizi yaralamamaya özen gösteriliyor. Nak Muays antrenmanını izlerseniz, neredeyse iki rakibin birbirini yenmek yerine birlikte dans ettiğini düşünebilirsiniz.

Ritüel Danslar - Alçakgönüllü Savaşçıdan Savaşçıya

Eski Muay Thai geleneğinde, dövüşçüler, dövüş başlamadan önce kendi öğretmenlerine saygıyı sembolize ettiği varsayılan bir ritüel dansı (Wai Khru Ram Muay) yaparlar.


Dövüşçülerin bu ritüel sırasında giydiği geleneksel başlığa mongkon denir. Daha önce bir Budist ritüelinde kutsanmış olan şanslı saç bandı ancak öğretmen öğrencilerini dövüşe hazır olarak gördüğünde teslim edilir. Dövüşten önce öğretmen mongkon'u öğrencinin başından alır ve böylece dövüşün resmi başladığını ilan eder. Geleneksel Tay müziği hem manevi tören sırasında hem de dövüş sırasında çalınır, bu da savaşçıyı bir tür trans durumuna getirir.

Tay boksu - 8 Uzuv Sanatı

Geleneksel Muay Thai'nin zamanla kazandığı uluslararası popülerlik, diğer dövüş sanatlarından ilham almak için daha fazla alan yarattı. Batı boksundan bilinen eldivenler Asya dövüş sanatlarında kendine yer buldu. Farklı ağırlık sınıflarının tanıtılması, ringde ve turlarda dövüş, günümüzün "Tay boksunu" oluşturuyor.

Muay Thai, kullanılan teknikler iki yumruk, dirsek, diz ve incik (8 puan) ile gerçekleştirildiği için 8 Uzuv Sanatı (sekiz bacak) olarak adlandırılır.

Tay boksu: Dövüş sanatlarında en zorlu antrenman

Tay boksu, dünya çapında zorlu antrenmanlarıyla tanınmaktadır. İp atlama, koşu ve gölge boksuna ek olarak fiziksel güç, koordinasyon ve dayanıklılık gerektiren egzersizler normal bir ısınmanın parçasıdır. Daha sonra ortaklarla ve kum torbası veya pençe yardımı ile teknikler uygulanır. Uygulayıcıların gerçekçi bir dövüş durumunu simüle ettiği Sparring, dövüşe en uygun şekilde hazırlanmak için kullanılır. Profesyonel dövüşlerden farklı olarak, dövüşçüler genellikle ciddi yaralanmaları önlemek için tekmelik takarlar.

Konsantre güç sonuçta halkada kullanılır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA