YOGA SANSKRİTÇE TERİMLER SÖZLÜĞÜ E-K


Yoga yapmaya başlamak istiyorsunuz fakat eğitimlerde geçen terimleri anlamıyorsanız Saklıgöl Marmaris Yoga Kampı'nın Sanskritçe sözcüklere yer verdiği sözlükle bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz.

Saklıgöl Marmaris'in konaklama, restoran, plaj, kamp alanı, yoga kampı hizmetleri hem keyifli bir tatil deneyimi yaşamak hem de karmaşık gelen düzenin sadeleşmesini sağlayan hizmet anlayışı bulunmaktadır.

Sanskrit terimler sözlüğü E-K

Eka; Tek, tek, yalnız.

Gu; Karanlık anlamına gelen 'Guru' kelimesinin ilk hecesi.

Guru; Spiritüel öğretmen, ruhsal şüphenin karanlığını aydınlatan kişi.

Ha; Güneş anlamına gelen 'ha' ve ay anlamına gelen 'tha' hecelerinden oluşan 'Hatha' kelimesinin ilk hecesi. Hatha-yoga'nın amacı, insan sistemindeki güneş ve ay enerjisi akışını dengelemektir.

Hala; Bir saban.

Hasta; El.

Hatha; Güneş, Ay, denge.

Hatha Yoga; Sıkı disiplin yoluyla gerçekleştirmeye giden yol.

Janu; Diz.

Jnana; Bir insana kendi doğasını nasıl anlayacağını öğreten, din ve felsefenin yüksek gerçekleri üzerine meditasyondan elde edilen kutsal bilgi.

Kapota; Bir güvercin.

Karma; Aksiyon.

karma yoga; Eylem yoluyla Yüce Evrensel Ruh ile birliğin elde edilmesi.

Karna; Kulak, ayrıca Mahabharata'daki kahramanlardan biri.

Karna Pidasana; Kulaklara baskı pozu.

Kriya; Kefaret töreni, bir temizlik süreci.

Kundalini; Kundalini (kundala=bir ipin sarmalı; Kundalini=sarmal dişi yılan) ilahi kozmik enerjidir. Bu kuvvet veya enerji, omurganın tabanındaki en alt sinir merkezinde, Muladhara-çakrada uykuda yatan kıvrılmış ve uyuyan bir yılan olarak sembolize edilir. Bu gizli enerji uyandırılmalı ve ana spinal kanala, Susumna çakraları delerek Sahasrara'ya, yani kafadaki bin yapraklı nilüfere yükseltilmelidir. O zaman Yogi, Yüce Evrensel Ruh ile birlik içindedir.

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA