YENİDEN DOĞUŞ


Shavasana ve yeniden doğuş.

Marajà Parikshit ormanda at sürüyordu, yorgun ve susuzdu. Rishi Shamika ile tanıştığında yaptığı ilk şey ondan su istemek olur. O anda Rishi Shamika öyle derin bir meditasyon halindedir ki yabancının varlığını fark etmez. Göz ardı edildiğini ve gücendiğini hisseden Marajà, öfkeyle meditasyon yapan kişinin boynuna ölü bir yılan sarar, ancak bu kişi ne olup bittiğinin farkında değildir ve kayıtsız kalır. Babasına karşı olan öfkeyi öğrenen Rishi'nin oğlu Shringi, kontrol edilemez bir intikam arzusu duyar ve Parikshit'i lanetler ve yılan ısırığı için yedi gün içinde onu ölüme mahkum eder. Lanetten haberdar olan Rishi Shamika'nın kendisi Marajà'yı uyarır: lanet geri döndürülemez, hiçbir şekilde iptal edilemez. Kaderinin farkında olan Parikshit, tüm mal varlığını reddeder, tahtı terk eder ve bilge Sukadeva'ya gider ve ona yoga disiplinini öğretmesini ister. Yedinci günün sonunda, Parikshit, fiziksel ölümü korkmadan karşılamaya ve yoga ile elde edilen ruhsal huzurun sonsuza dek tadını çıkarmaya hazırdır. Cesedin konumu olan Shavasana'yı her uyguladığımızda, Marajà Parikshit'in tarihinin izini sürüyoruz: Bedenin ceset konumunda terk edilmesi, sonraki yeniden doğuş için gerekli bir koşul olarak maddi ölümün bir metaforudur. Ve her gün, her an yeniden doğabiliriz. Bunu kendi içimize her baktığımızda ve önceliklerimizi ve bugüne bakma şeklimizi yeniden şekillendirdiğimizde yaparız .

Shiva, kozmik dansçı.

Yeniden doğuştan bahsetmişken, Shiva (veya Siva) onun amblemidir. Brahmā ve Viṣṇu ile birlikte Śiva, Hindu üçlüsünü oluşturur. Śiva başka isimlerle de anılır: her biri kendi figürünün bir yönünü ve bir özelliğini tanımlar: uğurlu, çileciler arasında en büyüğü, Uykunun Efendisi, Kozmik Dansçı ve Yok Edici. İkincisi, özellikle, olumsuz bir şekilde anlaşılmamalıdır. Aslında, bir şeyin gerçekleşmesini engelleyen şeyin (veya belirli bir olayın gerçekleşmesi ihtiyacına bağlı kaçınılmazlığın) "yıkılması" eylemini temsil eder. Zaman zaman, önceki bir durumun yok edilmesinden (aşılmasından) önce bir yaratmanın mümkün olmadığı kavramıyla bağlantılıdır . Shiva, olayların görünmez ama son derece etkili bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan bu gücü tam olarak somutlaştırır. Bazen olumsuz bir olaydan sonra bile gerçekleşen yeniden doğuşun amblemidir. İşte duruşun nasıl gerçekleştirileceğine dair kılavuz

Son olarak: Birdman (film değil)

Hindistan'daki tsunamiden sonra Bay Sekar, evin verandasına tünemiş birkaç yeşil muhabbet kuşu fark etti. Küçük bir yeşil alanın bile olmadığı şehrin ortasında. Aç olduklarını ve nereye gideceklerini bilemediklerini düşünerek onları beslemeye başladı ve bunu yaparken de onlara bir yuva verdi. Her sabah işe gitmeden önce onlar için pirinç pişirme alışkanlığı edindi. Bir süre sonra daha fazlası gelmeye başladı ve ardından daha fazlası. Ve sonra giderek daha fazla. O günden yaklaşık 15 yıl sonra, Bay Sekar'a kuşların adamı Birdman lakabı takılmıştır: Aslında, onun kuş "ailesi" 4.000'den fazla sultan papağanı olmuştur. Maaşının yarısı onları beslemek için pirinç almaya gidiyor. 5.000.000 nüfuslu bir şehirde, yalnızca bir kişi bir fark yaratabildi . Ve bir trajediden güzel bir şeyi diriltmek için.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA