STRES YOGASI


Stres yüzyılımızın ya da medeniyetimizin hastalığı değil! Stres, dünyamız kadar eski bir hastalıktır ve zamanın başlangıcından beri hayvanların yırtıcıların stresini bildiklerinden, donarak, kaçarak veya savaşarak tepki verdiklerini bildiğimizden daha da eskidir!

Ancak bu garip şeyi aynı derecede garip bir kelimeyle adlandırmaya karar vermemiz 20. yüzyıla kadar değildi - Latince "sıkıştırmak" anlamına gelen stringer'den gelen "stres".

Eski Hint tıbbı olan Ayurveda, ister fiziksel, ister fizyolojik veya psişik olsun, tüm hastalıklarımızın "raga"yı, arzuyu nasıl yöneteceğimizi bilmediğimiz bir şeyden geldiğini düşünür. Sonuç olarak, psişik beden fiziksel ve fizyolojik bedeni etkiler.

Stres, hastalığa yol açtığı güne kadar zamanla birikir.

Organlarımızı etkileyen ve sağlığımızı tehlikeye atan stres (büyük bir travma, kaza veya ani yas gibi şiddet içeren bilgiler gibi istisnalar dışında) bir iki günde gelmez. Kurtulamadığımız bir stres birikiminden gelir.

Geçmişte doktorlarımız 5-6 hastalığın "psikosomatik" kökenli olduğunu, yani o dönemde kullandığımız tabirle kabul etmişti. Bugün tıp, neredeyse tüm hastalıkların stresle bağlantılı olduğunu ve stres tarafından ağırlaştırıldığını nihayet kabul etmeye başlıyor. Ayurveda ve yoganın binlerce yıldır tanıdığı bir şey.

Basit bir sırt ağrısından kansere veya otoimmün hastalığa kadar tüm hastalıklar stresten etkilenir.

Çünkü stres aslında bünyemizin tüm seviyelerini etkiler: fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve daha incelikli. Ayrıca tüm bu seviyelerde kendimizi ondan kurtarmayı, ondan kurtulmayı ve hayatımızın her günü öğrenmemiz gerekir.

Hangi semptomlar için hangi stres?

- fiziksel stres sırt üstü, boyun kaslarına yansır ve bazen gövdede hafif bir eğrilik eşlik eder. Asanalar ve pranayama bunu düzeltecektir.

- fizyolojik stres , sığ nefes darlığına ve kalp atış hızının hızlanmasına neden olur. O zaman pranayama üzerinde daha da fazla çalışacağız.

- psikolojik stres konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, hafıza kaybı, öfke ve dengesiz bir mizaç ile sonuçlanır. Yoğun asana, iyi tempolu pranayama ve ilahiler ve mantraların okunması şiddetle tavsiye edilecektir.

- daha derin stres , özgüven eksikliği, ruh hali değişimleri, kişilik değişiklikleri, fobiler ile sonuçlanır. Sabahları enerji verici, akşamları rahatlatıcı bir çalışma uzun vadede (çok uzun vadede bazen stres düzeyine bağlı olarak) son derece etkili olacaktır.

Bu yüzden her gün stresimizi atmalıyız ve bunu yapmanın tek yolu yogadır:

Akşamları rahatlatıcı bir uygulama yapmakla ilgilidir. Her akşam. Sabah pratiği bizi güne ne kadar hazırlarsa, akşamları da 10-20 dakikalık rahatlatıcı pratiğin vücudumuzu normal seviyeye getirme gücü vardır . Ve stresten kurtulmak için.

Daha tembel olanlar için, akşamları, yatmadan önce, yatakta yatarken, belirli bir ritimde karın nefesinize odaklanarak pratik yapabilirsiniz.

Vücut yapınıza göre hazırlanmış kısa bir rahatlatıcı uygulama için yoga öğretmeninizden veya bir yogoterapistinizden isteyin.

Yoga, bünyemizdeki her gün ölümü öldürür” - Yoga, bünyemizde her gün ölümü öldürür.

Profosyonel yoga kampı ile doğru yogaya giden ilk adımı atabilir ve yogayı deneyimleyebilirken, rahat bir konaklamanın, restoranında lezzetli ve sağlıklı yemeklerin, temiz plajın, kamp ruhunu yansıtan kamp alanının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA