NİDRA YOGA


Yoga Nidra - vücudun tamamen dinlendiği, ancak zihnin aktif kaldığı bir uygulama - uzmanlar arasında uzun zamandır yoga uygulamasının gerçek hazinesi olarak kabul edildi. Derin gevşemenin en yüksek formu için her zaman kolay değildir:

Yogis uyku aslında nedeniyle önemsenmesinden sınırsızlığını göz ardı edilmektedir.

Yoga Nidra ile uzun yıllar önce karşılaştım, ancak başlangıçta uygulamayı Savasana olarak bilinen uzun süreli bir son rahatlama olarak zannettim. Vücudun çeşitli bölümlerine odaklanmak için öğretmenin talimatlarını çok ciddiye almadım, bu da aslında ilk yogik uykumu tamamen uyuduğum anlamına geliyordu.

Yoga Nidra, bilinçli uykunun yogasıdır. Kendi kendini iyileştirmenin sırrı burada yatmaktadır. Yoga Nidra, zihnin dikkat dağıtıcılarının kontrol altına alındığı ve zihnin gevşetildiği bir pratyahara tekniğidir. - Swami Satyananda Saraswati

Swami Satyananda Saraswati, Yoga Nidra'nın atası olarak kabul edilir. Yöntem, Bihar Yoga Okulu'nun kurucusunun 1940'lar ve 1950'ler arasında basit bir konseptte özetlediği Tantrik yazılara dayanmaktadır .

Nidra terimi Sanskritçe'den gelir ve uyku gibi bir anlama gelir. Uyanıklık ve uyku arasında , hipnagojik sınır olarak adlandırılan bir durum , çeşitli güdümlü dikkat teknikleri aracılığıyla aranır . Bu duruma günlük yaşamdan aşinayız, çünkü bunu genellikle uykuya dalmadan kısa bir süre önce veya uyandıktan hemen sonra yaşarız. Hipnogojik sınır çizgisini genellikle istemli kas seğirmelerinden tanıyabilirsiniz.

Yoga Nidra: Nasıl Çalışır?

  • Adım 1: hazırlık ve içselleştirme

  • Adım 2: Sankalpa, niyet

  • 3. Adım: vücut taraması

  • Adım 4: Bilinçli Nefes Alma ve Pratipaksha Bhavana

  • Adım 5: görselleştirme

  • Adım 6: sankalpa'yı tekrarlamak

  • Adım 7: dışsallaştırma

Bu makalede, bireysel adımların nasıl çalıştığını ve ne yaptıklarını öğreneceksiniz.Yogilerin uykusu: en iyi şekilde derin rahatlama

Yoga Nidra pratiğinin amacı, vücudun tek tek bölümlerine sistematik ve hedefli düşünceler odağı yoluyla bedeni ve zihni bir birim olarak algılamaktır. Sürekli değişen odak zihni uyanık tutar, yani beden aynı anda dinlenirken burada ve şimdi demirlenir.

Uygulama öyle yapılandırılmıştır ki, Pratyahara duyularının bilinçli olarak geri çekilmesini hedef alırlar , teşvik eder: Yoga Nidra, dış çevrenizde toplanır, sizi yavaşça bilincinizin derin seviyelerine götürür ve sonra gevşemenizi ve uyanık duruma geri dönmenizi sağlar, dışarıyla konuş, ortaya çık.

30 dakikalık bir yoga nidra seansının, iki saatlik dinlendirici bir uykunun rahatlatıcı etkisine sahip olduğu söylenir.

Her insanın aktivitesi, beyin dalgalarının frekans bandı sapması ile ölçülebilir. Beyin aktivitesi kabaca dört alana ayrılır: beta (aktif), alfa (rahatlamış, hipnogojik sınırda), teta (uyku), delta (derin uyku). Beden farkındalığı üzerine bilinçli konsantrasyonun ve vücudun tamamen gevşemesinin bir karışımı, kişinin tamamen bilinçli olmasına rağmen alfa durumuna gelmesine yol açar. Normal uykudan daha etkili ve faydalı olduğu düşünülen bir kombinasyon.


Yoga Nidra'yı Öğrenin: İşte Nasıl

Yoga Nidra, zihninizin dolaşmasına ve yavaşça uzaklaşmasına izin verdiğiniz keyfi bir süreç değildir. Aksine durum tam tersidir: yogik uyku, düşüncelerinizin geçmişte veya gelecekte kaybolma şansı olmaması için sistematik bir süreç izler.

1. Uygulamaya hazırlık (içselleştirme)

Uygulama, Savasana'da (sırtüstü pozisyon) sırt üstü yatmaktır. Bedeninizi, nefesinizi ve çevrenizi (gürültüleri) bilinçli olarak algılarsınız. Uyanık kalıyorum gibi olumlu ifadeler , uygulama sırasında uykuya dalmamak için destekleyici bir etkiye sahiptir.

2. Sankalpa, niyetin

Burada, kendiniz için olumlu olarak üç kez tekrarladığınız kişisel sloganınızla bağlantı kurarsınız. Sankalpa'nızın amacı, net bir çözüm formülasyonu yoluyla zihninizi güçlendirmek ve onu olumlu bir yöne yönlendirmektir.

3. Vücut taraması: vücuttaki algı çemberleri

Uygulamanın ana kısmı, vücudun bireysel bölümlerinin bilinçli olarak algılanmasıdır. Genellikle sağ başparmakla başlayarak, bilinciniz yavaş yavaş tüm vücudunuza yönlendirilir. Adlandırılmış yerler zihinsel olarak tekrarlanır, bu sayede vücudun odaklanmış kısımları pranik enerji ile canlanır. Dikkat nereye giderse, enerji oraya akar.

4. Bilinçli Nefes Alma ve Pratipaksha Bhavana

Odağınızı tekrar nefesinize çevirir ve Pratipaksha Bhavana pratiğine başlarsınız : karşıt duyguların bilinçli nesli. Burada, beynin iki yarım küresi üzerinde uyumlu bir etkiye sahip olan, hızlı bir şekilde art arda gelen sıcak / soğuk, yüksek / sessiz vb. gibi değişen duyumları hayal edersiniz.

5. Görselleştirme: iç mekana girme

Bunu, keyfi olarak yönlendirilebilen ancak aynı zamanda görüntülerle ilişkili deneyimleri işlemek için bilinçli olarak seçilebilen hızlı görüntü dizilerinin görselleştirilmesi izler. Uygulamanın özellikle bu kısmı, örneğin derinlerde yerleşmiş korkuları gidermek için terapötik amaçlar için kullanılabilir . Ancak, bu asla kendi başınıza değil, yalnızca deneyimli bir öğretmenin profesyonel rehberliğinde yapılmalıdır.

6. Sankalpa Tekrarı

Başlangıçta belirlediğiniz niyeti üç kez daha tekrarlarsınız.

7. Dışsallaştırma

Uygulamanın sonu, dış dünyaya bilinçli dönüştür. Gerekirse, deneyimlerinizi, düşüncelerinizi ve duygularınızı yazabilirsiniz.

Yoga Nidra karmaşık değildir ve kapsamlı hazırlık veya muhteşem ekipman gerektirmez.

Siz nasıl bir maneviyatsınız? Testi yap! Bülten için kayıt olun ve e-posta ile alacaksınız. EVET EDİYORUM

İster stüdyoda bir öğretmenin rehberliğinde, ister kendi dört duvarınızda bir ses ile: En iyi dinlenebileceğiniz yerde çalışıyoruz. Ancak, Yoga Nidra seansınızın uygulamanın derinliklerine inmesi için en az 20-30 dakika planlayın.

Pratik yaparken zaman zaman uykuya dalabilir. En azından bana sık sık böyle oluyor. Bu nedenle, yalnız çalışıyorsanız, bir çalar saat kurun. Uygulama sırasında uykuya dalmayı önlemenin de çeşitli yolları vardır.

Bu araçlarla zihnin tamamen kaymasını önleyebilirsiniz:

  • Yoga Nidra uygulamanızdan hemen önce, vücudunuza bilinçli olarak varmanızı sağlayan kısa bir asana çalışması yapın.

  • Gerekirse, dirseklerinizi kaldırarak ve ellerinizi dikey olarak tavana doğru tutarak ön kollarınızı yerden ayırın. Uyuyakalmanız durumunda, yere düşecekler.

  • Ayrıca, pratiğinizi, zaten uykuya dalmanın eşiğinde olduğunuz günlük yaşamınızın enerjik düşüklerine yerleştirmekten kaçının. Yukarıda belirtildiği gibi farklı bir şekilde zamanlanamazsa, Yoga Nidra uygulamanızdan önce bilinçli olarak kısa bir fiziksel aktivite dizisi planlayın.

Düzeni luygulama ile Yoga Nidra stresi azaltır, fiziksel ve psikolojik tıkanıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Diğer yoga uygulamaları gibi, Yoga Nidra da bütünsel bir etkiye sahiptir ve bu nedenle sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda genel esenliği de güçlendirir. Uygulamanın anahtarının gerçekten de uyanık zihinde olduğunu anlamam birkaç seans sürdü.

Son gevşeme olan Savasana'da, tamamen rahatlamak için herhangi bir bilinçli odaktan kaçınılırken, Yoga Nidra'da hedeflenen dikkat kalır. "Uyanık kalmak" ilk başta bu şekilde yürümeyebilirse sabırlı olun, çünkü burada da aşağıdakiler geçerlidir: Uygulama mükemmelleştirir!

Saklıgöl Marmaris'in yoga kampı, kamp alanı, restoran, plaj ve konaklama seçenekleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA