NATAJARASANA


Nataraja, Shiva'nın isimlerinden biridir.

Geleneğe göre dansın efendisi Shiva (veya Siva), kozmik enerjiyi sembolize eder.


Bu isimden NATARAJASANA doğar, "kozmik dansçının konumu" olarak tercüme edilebilecek bir asana: Nataraja dans eder ve son dansın sonunda tüm evren alev alır ve döngüsünü tamamlar.


Makalede şunları bulacaksınız: doğru yürütmeyle ilgili video + yürütmeyi iyileştirmek için ayrıntılı video (sayfanın altında).

Şiva (veya Şiva)

Brahmā ve Viṣṇu ile birlikte Śiva, Hindu üçlüsünü oluşturur. Śiva başka isimlerle de anılır: her biri kendi figürünün bir yönünü ve bir özelliğini tanımlar. Bu isimlerden biri de dansın efendisi Nataraja'dır. Diğer en iyi bilinenler ise hayırlı, münzevilerin en büyüğü, uykunun efendisi ve yok edicidir.

İkincisi, özellikle, olumsuz bir şekilde anlaşılmamalıdır. Aslında, bir şeyin gerçekleşmesini engelleyen şeyin (veya belirli bir olayın gerçekleşmesi ihtiyacına bağlı kaçınılmazlığın) "yıkılması" eylemini temsil eder . Zaman zaman, önceki bir durumun yok edilmesinden (aşılmasından) önce bir yaratmanın mümkün olmadığı kavramıyla bağlantılıdır. Shiva , olayların görünmez ama son derece etkili bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan bu gücü tam olarak somutlaştırır . Nata: dansçı; Raja - efendim; asana: pozisyon

Natarajasana iyi bir denge gerektirir, bu nedenle yogaya yeni başladıysanız yavaş yavaş başlamanızı ve vücudunuzu dinlemenizi öneririz. Bu duruş, diğerleri gibi, doğru bir şekilde uygulanabilmesi için pratik ve sabitlik gerektirir.

Faydalar

Natarajasana'nın uygulanması birçok fayda sağlar: - denge ve konsantrasyonu geliştirir - bacak kaslarını güçlendirir ve güçlendirir - ayak bileklerini güçlendirir - göğüs genişler - tüm omur eklemleri fayda sağlar - zihin gevşer - kürek kemikleri tam hareketlilik kazanır

Bu pozisyonun sonunda omuzlar ve sırt daha gevşek olacak, denge (hatta iç denge) daha büyük ve zihin daha dingin olacaktır. Bu videoda, Usta Damodar Daniel, duruşun nasıl gerçekleştirileceğini adım adım gösteriyor; ikinci videoda, asana'nın yürütülmesini iyileştirmemize izin veren bazı adımlar gösterilmektedir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA