MEDİTASYON NEDİR?


MEDİTASYON NEDİR?

Meditasyon, yoga pratiğinin doruk noktasıdır, bir "saf mevcudiyet" durumudur. Meditasyon yapmak, kişinin düşüncelerini kovalamak veya durdurmak istemek değildir, bu imkansız olurdu. Sadece onları karşılamak, geçişlerini izlemek, onlara sarılmadan onları gözlemlemektir.

FARKLI MEDİTASYON TÜRLERİ NELERDİR?

Kişi bir mum alevine odaklanarak açık gözlerle meditasyon yapabilir, bir mantrayı tekrarlarken meditasyon yapabilir, tüm bedensel duyumları karşılarken meditasyon yapabilir. Mala ile meditasyon yapabilir ve mantrayı mala üzerinde boncuklar olduğu kadar tekrarlayabilirsiniz. Meditasyon için "teknik" terimineuygun değil çünkü benim için meditasyon yapmak bir tekniği takip etmek değil, meditasyon yapmak onun duygularını dinlemek, gözlemlemek, yargılamadan hoş karşılamaktır.

MEDİTASYONUN FAYDALARI NELERDİR?

Meditasyon, etrafımızdaki dünyaya tamamen hazır olmamız için bizi kendi kendimize bir mevcudiyet durumuna getirir. Meditasyon zihni sakinleştirir ve sakinleştirir. Meditasyondan sonra daha az huzursuz, daha sakin hissedersiniz.

MEDİTASYON İLE YOGA NASIL BÜTÜNLEŞTİRİLİR?

Yoga, özellikle yerde gözleriniz kapalıyken birçok asana uyguladığınızda hareketli bir meditasyondur. Asanalar ve nefes ile kişi yavaş yavaş meditatif bir duruma, derin bir mevcudiyet durumuna girer.

HALİHAZIRDA MEDİTASYON YAPAN YOGİLER VEYA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖZELLİKLE BEĞENECEĞİNİZ BİR TEKNİK:

İlk başta kendinize şefkatle sevgi vererek ve başkalarına ve Dünya'ya şefkatle sevgi göndererek, kalp açıklığı ve yardımseverlik üzerine meditasyon yapın.

Bu meditasyon için bağdaş kurarak veya bir sandalyeye sırtınızı dik tutarak oturun. Duruşun olabildiğince rahat olması için bir tuğla veya küçük bir minder üzerine oturmaktan çekinmeyin. Gözlerinizi kapatın, ellerinizi uyluklarınıza veya sağ elinizi sol elinize koyun.

Şu cümleyi bir mantra gibi söyleyebiliriz: "Sevgi dolu nezaketi bol bol ederim", birkaç dakika tekrar edin ve sonra hoş geldiniz. Sonra şu cümleyi tekrar edin: “Ben …… .. üzerine cömert sevgiyi bol bol ederim.” Bunu birkaç kez tekrarlayın (örneğin on kez), sonra gözlemleyin ve hoş geldiniz. Ve son olarak, şu cümleyi telaffuz edin: "Yeryüzü üzerinde cömert bir sevgi doluyum".

Saklıgöl Marmaris içerisinde yer alan yoga kampı, kamp alanı, konaklama, restoran ve plaj hizmetleriyle bu arayışın stresinden en doğru adres olarak sizi kurtarmaktadır. Profosyonel yoga kampı ile doğru yogaya giden ilk adımı atabilir ve yogayı deneyimleyebilirken, rahat bir konaklamanın, restoranında lezzetli ve sağlıklı yemeklerin, temiz plajın, kamp ruhunu yansıtan kamp alanının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA