KOSHA, VÜCUDUN BEŞ KATMANI


Taittirİya Upaniṣad'a göre, bireysel var olmamızın beş katmanı vardır. Bu katmanların her birinin farklı görevleri ve bağları vardır.


1. Annamaya Kosha,


Yiyecek kılıfı katmanıdır ve toprak elementini simgeler. Varoluş kısmının en yoğun en kaba kısmıdır. Varoluş evresinin devam etmesini sağlayacak enerji için vücut bu katmana bağımlıdır. Yaşamı rahatça sürdürmekle doğrudan orantılıdır.


2. Pranamaya Kosha,


Hayati kılıfı katmanıdır. Su elementini simgeler. Aura ve insan vücudunun içinde ve çevresinde yaklaşık yetmiş iki bin tane bulunan karmaşık meridyen sisteminden akan yaşam gücü olarak bilinir. Fiziksel bedenin sağlığı ile doğrudan orantılıdır.3. Manomaya Kosha,


Zihinsel kılıf katmanıdır. Ateş elementini simgeler. Yaşanılan düşünceler ve duygular içimizdeki ve etrafımızdaki enerji akışını etkiler ve bu da enerji ve fiziksel sağlığı sağlar.4. Vijnanamaya Kosha,


Akıl ve sezgisel kılıf katmanıdır. Hava elementini simgeler. Yaşamı en derin düzeyde yakından tanıyan ve zihnimizin anlayabileceğinin ötesinde mesajlar aldığımız, varlığın bu yönüdür.


5. Anandamaya Kosha,


Mutluluk kılıfı katmanıdır. Boşluk elementini simgeler. Varlığınızın düşüncelerden, duygulardan, enerjiden ve bedenden bağımsız ve aynı zamanda hepsini kucaklayan derin bir iç huzur ve neşe olarak tanılan yöndür.


Saklıgöl Marmaris Yoga Kampı'nda Kosha katmanlarının derin keşfini deneyimleyebilir, konaklama, restoran, plaj, kamp alanı hizmetlerinden gönlünüzce faydalanabilirsiniz.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA