KARAVAN SEZONU HAZIRLIKLARI


Adım 1: yıkama ve temizleme

Bunu kim bilmez: Sonbaharda, kış mevsiminin başlamasından önce son bir yolculuk yaparsanız, genellikle karavanı park edersiniz. En önemli kışlama önlemleri alındı, ancak daha fazla zaman kalmadı. Zaten sıfırın altındaysa, artık araba yıkama önerilmez, bu yüzden hiç yapılmaz.

En geç ilkbaharda, karavanınızı kapsamlı bir temizlikten geçirmelisiniz. Bu sadece estetik nedenlerle değil : Sadece temizlenmiş bir karavanda hasar görebilirsiniz.

Boya,

pencereler ve

Mühürler .

Bu tür bir hasarı hemen düzeltmezseniz, aşağıdaki gibi dolaylı hasarlarla uğraşmanız gerekir.

Pas veya

su girişi

hesaplamak.

Karavan dış temizliği

Bu nedenle, karavanı önce dışarıdan iyice temizleyin. Uzatılabilir silecekler yararlıdır:

Çatıyı temizlemek için sağlam merdivenler kullanılması tavsiye edilir.

Tavan kapakları gibi ataşmanları özellikle nazikçe tutmadıklarından ve boyayı çizebileceklerinden kamyon yıkamaları daha az tavsiye edilir.

Boya, pencere ve contaların kontrolü

Dışını temizledikten sonra,

boya

pencere

çatı pencereleri

Baca çıkışları, buzdolabı ızgaraları

kapılar

Mühürler

kontrol için hasar ve sızıntı . Şimdi keşfettikleriniz, yolculuğunuz bozulmadan tamir edilebilir (veya tamir ettirilebilir).

Mühür bakımı

Temizledikten sonra contalara dikkat etmeniz önerilir: Kapı ve pencerelerdeki contaları esnek tutmak ve böylece hizmet ömrünü uzatmak için özel araçlar kullanırsınız.


İç temizlik

İç temizlik (en azından işlev açısından) o kadar önemli değildir, çünkü (umarım) kalın bir kir tabakası herhangi bir hasarın görülmesini engellemez. Ama temiz bir karavanla yola çıkmak çok daha keyifli. İç temizlik ayrıca size tüm iç mekanınızın işlevini kontrol etme ve hiçbir yere nem girmemesini sağlama fırsatı verir .

Adım 2: temel aracın kontrolü

Motor yağı seviyesi / yağ değişimi

Her durumda, motor yağını kontrol etmek önemlidir . Yağı sezon başında da kişisel olarak değiştiriyoruz - bu nedenle sezon boyunca bir atölye randevusu için endişelenmemize gerek yok.

Sıvılar ve filtreler

En azından fren hidroliği, soğutma sıvısı ve ön cam yıkama sistemini de kontrol edin . Düzenli olarak değiştirmeniz gereken fren hidroliği olabilir. Ön cam yıkama sistemi de yeniden doldurulmalıdır (kıştan ön cam antifrizi ile doldurulmamışsa)

Aydınlatma sistemi

Emin olun ışıkları tüm aydınlatma sisteminin düzgün çalışıyor. Uzun / kısa huzmeyi, dönüş sinyallerini ve fren lambalarını test edin. Değiştirmeniz gereken arızalı lambalar (bırakın).

Karavan lastiklerinin hava basıncı

Kontrol hava basıncı ilk çıkış öncesi önemlidir. Bu en iyi soğuk lastiklerde yapılır .

Eğer varsa yetersiz basıncı lastiklerde, sahip hava ile dolmaya.

Birçok kişi , uzun hizmet ömrü boyunca lastiklerin düz durmasını önlemek için, kış mevsiminde depolama için karavan lastiklerini maksimum basınca kadar şişirir . Bu durumda hava basıncını düşürmeniz gerekebilir . Yüksek hava basıncı lastiklere zarar vermeyebilir, ancak lastikte çok fazla basınç gürleyen bir sürüş deneyimine yol açar.

Hava basıncını kontrol ederken lastik profilini ve lastiklerinizin yaşını da kontrol etmelisiniz . Otomobil kulüpleri Formül 4 x 4 tavsiye dört aynı lastikler için kullanılmalıdır dört yıl en fazla . Seyrek sürücüler genellikle bunu çok katı bulur, çünkü profil dört yıl sonra hala iyi görünebilir. Ancak, lastiklerin kauçuk bileşenleri sertleşir ve artık tam kapasitelerinde performans gösteremezler. Hiçbir koşulda zaten gözenekli olan veya diş derinliği çok az olan lastikleri kullanmaya devam etmeyin !

Lastik Değişimi

Kış kampına gitmiş olan herkesin (umarım) karavanında kış lastikleri olur. Bunlar artık yerini tekrar yaz lastiklerine bırakmalı. Bu yüzden lastiklerinizi değiştirmeyi unutmayın. Mevsimlik kampçılar elbette bu noktayı görmezden gelebilirler.

3. Adım: Su tesisatını ve tuvaleti kontrol edin

Her karavan sürücüsü bilir: Mantıklı bir kışlama prosedürü , su tesisatının boşaltılmasını içerir . Donma hasarını önlemek için hatlar, bağlantı parçaları ve tanklar mümkün olduğunca sudan arındırılmış olmalıdır. Ne yazık ki, bunu başarmak o kadar kolay değil ve vicdani bir çalışma ile bile, tekrar tekrar bir damla su, düşük sıcaklıklarda hasara neden olabileceği yerde kalıyor.

Bunu ilk çıkışta belirlemek zorunda kalmamak için (o zaman sorunu kısa sürede çözmenin genellikle imkansız olduğu durumlarda), su sistemini kesinlikle evde test etmelisiniz .

Bu içerir

Tankın tamamen doldurulması

Tüm armatürlerin kullanımı ve kontrolü ( mutfak , ıslak hacim, gerekirse harici duş bağlantısı)

Tüm su borularının kontrolü ve özellikle hortum kelepçeleri ve konnektörleri

Sıcak su kazanının doldurulması ve kontrol edilmesi

Tuvalet sifonunun kontrolü

Mümkün olan her yerde kapakların ve panellerin arkasına da bakmalısınız, çünkü don hasarı etkileri özellikle rahatsız edicidir. Ayrıca kanalizasyon borularını (aracın altında da) ve pis su deposunu kontrol edin .

Karavanda su hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Karavan tuvaletinin kontrolü tuvalet kaseti de kontrol edilmelidir. Kaset contalarını değiştirmek isteyebilirsiniz (bir süre sonra kırılgan hale gelirler ve ardından sızıntı yapabilirler). Ayrıca klozet kasetini iyice temizlemek mantıklıdır .

Su hijyeni

Su tesisatının hala sıkı ve çalışır durumda olması sağlanırsa gerekirse kendinizi su hijyenine adayabilirsiniz. Kamp ekipmanlarında atık su depoları ve tatlı su depolarının temizliği için birçok kaynak bulunmaktadır. Sadece kullanım talimatlarını takip edin.

Ürün bulunamadı.

Adım 4: Karavanın gaz sisteminin kontrol edilmesi

Gaz testi iki yılda bir yapılır . Yetkili bir uzman satıcı, bir pompa bağlayarak ve ardından (umarım yoktur) basınç kaybını ölçerek sistemin sızdırmazlığını belirler. Ayrıca tüm cihazların işlevi kontrol edilir.

Kendi çıkarınız için, gaz testi yapılmadığı yıllarda bile , ilk kez yola çıkmadan önce gaz sisteminizi kontrol etmelisiniz .

Gaz şişelerini açın ve vanaları durdurun

Hatları ve valfleri sızıntılara karşı kontrol etmek için gaz dolabında ve hatlar boyunca ( bir sprey şişesinde sabunlu su da kullanabilirsiniz) kaçak tespit spreyi kullanın . Bunlar, kabarcıkların oluşumu yoluyla fark edilir.

Başlangıç her tüketici ( Ocak, buzdolabı, ısıtıcı) birbiri ardına.


Profesyonel ipucu : Ocakta bir gaz alevi sönerse, gaz elbette sürekli akmamalıdır. Gaz testi, bir valfin birkaç (yaklaşık 5-15) saniye sonra kapanıp kapanmadığını kontrol eder. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz: Sessiz bir ortamda gaz alevine giden gaz beslemesini kapatın: birkaç saniye sonra bir “klik!” sesi duyacaksınız.

Isıtma kontrolü

Gazlı ısıtma ile bir yandan ısıtıcıyı, diğer yandan sıcak su kazanını kontrol etmelisiniz.

Dizel ısıtıcınız olsa bile , çalıştığından emin olmak için birkaç dakika çalışmasına izin vermelisiniz.

Adım 5: Karavan pillerini kontrol etme

En kamp bir olması araç ve en az bir gövde pil . Her iki pil de tamamen boşalmamalıdır . Ancak karavanda bir tüketiciyi unutursanız, akülerin kullanım ömrü üzerinde olumsuz bir etkisi olan derin deşarj kolayca gerçekleşebilir. Tüketici olmadan bile, normal araba aküleri uzun süre boşta bırakılırsa gücü tükenebilir.

Bazı karavan yolcuları , araç uzun süre park edildiğinde pilleri araçtan çıkarır . Bu, özellikle karavan evden uzakta bir sığınaktaysa ve aküyü bu kadar hızlı şarj etmek için uğrayamayacağınız durumlarda kullanışlıdır. Birçok kapalı park yerinin elektrik bağlantısı yoktur.

Ancak pilleri çıkarmak bir zevk değil: Büyük karavan pilleri büyük ve ağır, çoğunlukla sıkıca sabitlenmiş ve Ducatos'ta koltukların altına yerleştirilmiş. Koltukların çıkarılması iki dakikalık bir mesele değildir. Bu nedenle birçok karavan sahibi aküleri araçta bırakmayı tercih ediyor. Pillerin şarj durumunu düzenli olarak izlediğiniz ve gerekirse şarj ettiğiniz sürece bu bir sorun teşkil etmez.

Sezon başında size gereken her zaman tam pilleri şarj ve pil hala edebildiğinden emin olmak tutun onların şarjı . Gerekirse, değiştirilmeleri gerekir. Bunu bir multimetre ile ölçebilirsiniz . Bununla birlikte, uygun varyant, bir pil bilgisayarıdır.

Ürün bulunamadı.

Lityum-iyon pillerde bu şekilde bu sorunlar yoktur, ancak karavanlarda henüz çok yaygın değildir.

e ekipman Eşyalarını toplayanlar, temel donanımlarını her zaman karavanda bulundururlar. Sezon hazırlığı, mevsimlik ekipmanın tüm kaplarını kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek için doğru zamandır . Bunlar şunları içerir:

Temizlik ürünleri

Gıda temelleri

Belgeler (kapak mektubu, pasaportlar, yeşil sigorta kartı)

Vinyetler, go-box'lar vb.

7. Adım: çeşitli

Bazı üreticiler , üretici garantisini almak için bir sızıntı testi önermektedir . Sezonun başlangıcı, randevu almak için iyi bir zamandır.

Saklıgöl Marmaris Kamp Alanında ve restoran, konaklama, plaj, yoga kampıyla lüks tatili doruklarında yaşayabilirsiniz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör