KAMPIN YAZISIZ KURALLARI


Kamp kuralları neden gereklidir?


olumsuz dikkat çekmemek ,

zarar vermemeye özen ,

Komşuları / "yerlileri" rahatsız etmemek

kampçılar ve karavan yolcuları için iyi bir itibar sağlamak

etkinleştirmek için uzun vadede motorum, serbest spontan ve esnek seyahat.

Bu nedenle her zaman bu kamp kurallarını tanımlayan bir işarete ihtiyaç yoktur ve bir otoparkta böyle bir uyarının olmaması bir ruhsat değildir. Bu kamp kuralları, her kampçı tarafından kendi sorumluluğunda (ve kendi çıkarları doğrultusunda) takip edilmelidir.

Kamp kurallarının hiçe sayılması nelere yol açabilir?

Burada bahsedilen kuralların ihlali orta vadede ve çoğu durumda

Erişim kısıtlamaları, yükseklik kısıtlamaları vb.

Kampçılar için yasak işaretleri

Nüfus arasında mobil evlere karşı olumsuz bir ruh hali

Yöneticinin daha katı tavrı

Geceleri bir mobil ev ile park etmenin genellikle yasak olduğu yerler vardır. Burada o kadar hoş karşılanmıyorsunuz ki yerel bölgede herhangi bir mobil ev görmek istemiyorsunuz.

Ne yazık ki, bu her zaman ihlal yapanları doğrudan etkilemez. Çünkü bu ihlaller genellikle kısa bir süre için fark edilmez, kişiye yaptırım uygulanmaz. Ancak kamp kuralları olmadan yapmak dar görüşlü ve anti-sosyaldir .

Geçtiğimiz birkaç yıl ve onyıllarda, suistimal, kampçılar için daha fazla yasak ve erişim kısıtlaması ile sonuçlanmadı . “Tufan arkamda” tavrı , daha sonra güzel bir yeri ziyaret etmek isteyebilecek kampçı meslektaşlarını dikkate almıyor. Başkaları da aynı şekilde davranırsa, kaos kampçıları zaten oradaysa, er ya da geç sizin artık o yerlere gidemeyeceğiniz gerçeğini de hesaba katmaz.

Mobil evlere karşı olumsuz ruh halinden kaçının

Kötü davranış komşular tarafından kaydedilir. Nüfustaki olumsuz bir ruh hali, bir bölgeye seyahat etmenin giderek zorlaştığı anlamına gelir.

Kampçılara karşı olumlu bir hava varsa, belediye meclisi toplantısında tek bir karavan rakibinin ban alması daha zor olacaktır. Olumsuz bir genel ruh hali ise yasakların dalga dalga geçmesine neden oluyor, bu tür bölgelerde yasak işaretlerinin filizlenmesini tam anlamıyla izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, mobil evlere yönelik olumsuz bir genel havanın olduğu bir bölgeye seyahat etmek hiç hoş değil. Yıkıcı bir faktör olarak hoş karşılanmadığınızı hissediyorsunuz.

Karavan seyahatinin geleceğini karavan kurallarıyla olumlu yönde etkileyin

Yasakların ve kısıtlamaların daha fazla yayılmaması için en azından mümkün olduğunca kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde davranmak gerekiyor . Aslında açık, değil mi? Doğaya da müdahale etmemelisiniz.

Ayrıca, bir hoşgeldin misafiri gibi görünecek şekilde davranılmalıdır .

Bu sadece ziyaret edilen bölgenin sakinlerine karşı saygılı bir tavır içermiyor . Bu aynı zamanda içermektedir mali yönü . Peyzajın, kumsalların ve cana yakın sakinlerin tadını çıkarabileceğiniz yerde, yerel ekonomiye de biraz destek olabilirsiniz.

Mahallenizdeki karavan yolcularını nasıl algılarsınız?

Bu kuralları ezbere öğrenmek zorunda mısın? Eh, yeni gelenler için yararlı bir rehber olacağından emin olabilirsiniz. Ama aslında olay çok basit:

Sadece mahallenizdeki kampçılardan ne beklediğinizi bir düşünün!

Bu karavan yolcuları rahatsız hissetmeden ne yapabilir?

“Eh, öyle olmuyor!” dediğin şeyler neler olurdu?

Peki bu kampçıların kesinlikle kaçınması gereken şey nedir?

Onları ilgili konuklar olarak algılamanıza ne yardımcı olur?

Ve sonra tam olarak bölgenizdeki misafirlerden beklediğiniz gibi davranıyorsunuz. Genellikle bu zaten belirsizliklerin %90'ını öldürür.

Park yeri bulma kuralları

Karavanlar çok fazla hareket eder ve kalacak uygun bir yer, park veya park yeri bulmak çoğu karavan yolcusu için ortak bir aktivitedir.

Karavan gezginleri genellikle önceden seçilmiş belirli bir kamp alanına gider ve genellikle orayı rezerve eder. Bu elbette kullanışlıdır ve elbette bunu bir karavanla yapabilmenize rağmen, bu davranış bir karavanın esasına uygun değildir. Bu yüzden burada her zaman böyle kalmasını istediğinizi varsaymıyoruz.

Deneyimli kampçılar için bir karavan kuralı şöyle der: Kalacak yer araması gün ışığında, tercihen gün batımından bir ila iki saat önce yapılmalıdır. Karanlıkta neredeyse hiçbir şey bulamazsınız, artık araba yollarını, yeraltını ve park yerinin güvenliğini değerlendiremezsiniz. Bu gereksiz strese yol açar.

Daha da kampçılar sahilde ayakta dizilmiş Eğer kendinizi mutlu tanıtmak değil sadece orada için . Bireysel kampçılar genellikle dikkat çekmez veya hoş görülmez. Kampçıların birikimleri genellikle yıkıcı bir etkiye sahiptir ve erişim kısıtlamalarının yasaklanmasına yol açar. Bazı bölgelerde, sakinler artık "kendi" plajlarına gidemedikleri için giderek daha fazla hoşnutsuzlar. Motorum güvenlik bile sözde alakalı, "cuddle kamp" yoludur. Biraz daha uzağa baksan iyi olur.

Resmi sahada kamp kuralları

Karavan sahaları park etmek ve gece kalmak için kullanılır, ancak rahat bir barbekü partisi için kullanılmaz.

Resmi park yerleri ile ilgili kurallar, bölgeye ve operatöre bağlı olarak ayrıntılı olarak farklılık gösterir. Çoğu sahanın ortak noktası, kamp yapma davranışının istenmeyen olmasıdır.

Tente veya sandalyelerle ikinci bir yer işgal etmek , temelde hareketsizdir . Yeterli alan varsa ve kimse engelli değilse, sezonun başında ve sonunda bu sorun olmayabilir. Ancak sezonda diğerlerinin sık kullanılan sahalarda yer almamasına izin verilmekle kalmıyor, aynı zamanda son derece işbirliğine de izin vermiyor. Bu, bazı kampçıların plaj şezlonglarına havlu gibi kurdukları bariyer koniler için daha da doğrudur. Bu olmaz.

Yeni başlayanlar tarafından yapılan yaygın bir hata , komşuyla aynı park yönünü seçmemektir. Bu daha sonra kapılar birbirine baktığı için çok az mahremiyetiniz olduğu gerçeğine yol açar. Önlemek!

Eğer yeterli boşluk olduğundan, kullanmak da! Bu, zaten orada olan kampçıların hemen yanına park etmeniz gerekmediği anlamına gelir. Karavanlar arasında birkaç boşluk atlamaktan korkmayın. Yeterli alana sahip olmasına rağmen komşularına yakın duran kişiye "sarılma kampçısı" denir - ve bu sevgiyle ifade edilmez.

Resmi bir park yeri bile en az bulduğunuz kadar temiz bırakılmalıdır . Genellikle düşük ücret, 24 saat temizlik hizmeti için tasarlanmamıştır. Halefiniz, bir çöp yerine geldiyseniz, meydandaki çöplerle sizin kadar az eğlenir.

Diğer kampçılar sadece birkaç metre ötede huzur ve sessizlik arıyorsa, pencere açıkken yüksek sesli müzik veya yüksek sesli TV sahada olmak zorunda değildir. Kapıların yüksek sesle çarpılması ve hatta popüler sürgülü minibüs kapıları, komşuların gece uykusunu ciddi şekilde bozabilir. Burada dikkate alınması gerekir.

Köpeklerle seyahat ediyorsanız , diğer kampçılar varken onların sahada serbestçe dolaşmasına izin vermemelisiniz. Tüm karavan yolcuları hayvanlara düşkün değildir ve bilinmeyen bir köpekle, onun ne kadar iyi eğitimli olduğunu ve aslında ne kadar zararsız olduğunu bilemezsiniz. Kendi hayvanına sahip olmanın sevinci başkalarını etkilememelidir. Köpeklerin artıkları elbette uygun şekilde atılmalıdır.

Çöp imhası için ayrılmış alanlar vardır. Sadece kendi çöpünüzü sahaya bırakmak bir seçenek değil.

Sahaya geldiğinizde pis su musluğunuzun kapalı olduğundan emin olunuz . İmha istasyonunda sadece bu imhaya izin verilmekle kalmaz: Bunu yapmayı unutmak, her yerde karavanlar ve asfalt zemin ile utanç verici durumlara neden olur (deneyimlere dayanarak konuşuyoruz).

komşuya el salla

Buna sahip olmak zorunda değilsin. Sadece aynı yöne park edin!

Aynı park yönünü seçmezseniz akşam yemeğinde birbirinize el sallamanızı sağlayabilirsiniz.

Serbest duruş için kamp kuralları / vahşi kamp için kurallar

Kamp endüstrisi, seyyar evlerin resimleri ve ıssız çiçek çayırında uzun bir tente ile önermeyi sevse bile, önce bir şey var: Avrupa'nın çoğunda serbest ayakta veya vahşi kampa izin verilmiyor. Bununla birlikte, birçok yerde, "sürüş kabiliyetinizi geri kazanmak" için tek bir gecelik konaklama tamamdır ve bazen biraz daha uzun konaklamalar tolere edilir.

Ancak, bunun hemen değişmemesi için örnek bir şekilde davranmak özellikle önemlidir.

Sen gerektiğini terk yerleri güzel ama daha iyi ama daha güzel gibi en az onları buldum daha.

Hiçbir koşulda geride çöp bırakmanıza izin verilmez . Söylemeye gerek yok, ama ne yazık ki bu pek çok kişi için net değil.

Bazen çöpleri serbest duran alanlarda topluyoruz . Zarar vermez ve kötü dedikoduları önler. Çünkü sonuçta komşular "çöpü oraya bırakan tek kampçı"dan bahsetmiyorlar, ama o zaman "kampçılar" oldu.

Doğaya saygı gösterin ! Uyumak için düz bir yer yaratmak için sadece toprağı kazmak mümkün değildir. Aynı şekilde, kamp ateşi için odun toplamak için sadece ağaçları kesmemelisiniz.

Genel olarak: açık ateşte dikkatli olun . Birçok bölgede orman yangını riski vardır ve açık ateş kesinlikle yasaktır.

Serbest dururken herhangi bir kamp davranışı sergilemenize izin verilmez . Tenteyi sarmak, tente dikmek ve kuma çit yapmak artık yasak, bu da artık hemen hemen her yerde (10 yıl önce iyi durumdayken bile) sorunlara yol açıyor.

Doğa rezervlerinde serbest duruş yok : Bu gerçek sorunlara yol açabilir.

Lütfen park yeri uygulamalarında güzel serbest duran alanlar yayınlamayın . Ancak bu şekilde uzun vadede korunabilirler. İnisiyatif, Google Haritalar, deneyimli bir göz ve biraz maceracı bir ruhla güzel park yerleri de bulunabilir.

Serbest dururken bir yolda durup geçişleri engellememeniz gerektiğini söylemeye gerek yok .

Bir park yeri ararken komşularınız tarafından şüpheyle bakılıyorsa, onlarla konuşun ve dostane bir şekilde oraya park etmenin uygun olup olmadığını sorun! Bu, psikolojik bir etki kadar komşulara saygıyla da ilgilidir: Sadece ayağa kalkarsanız ve belki de asla kamptan dışarı çıkmazsanız, o zaman korkmanız gereken veya en azından şüpheci olduğunuz "yabancı" olursunuz. . Kendinizi tanıtıp dostane bir şekilde sorduğunuzda, karşınızdaki kişi fark eder: "Aha, bunlar tamamen normal insanlar, onlardan korkacak hiçbir şeyim yok". Çok farklı algılanacaksınız. Genel olarak yanından geçenleri de dostane bir şekilde selamlamalısın.

Mümkünse sadece bir gece kalın . Çünkü gezginler “kamp yapanlardan” farklı algılanıyor.

Otoparkta parti mi? Çoğunlukla hoş karşılanmaz.

Güvenlik için karavan kuralları

Birkaç basit karavan kuralıyla, karavanla seyahat etmek çok güvenlidir.

Geceyi otoyol servis istasyonlarında geçirmeyin . Otobandan ayrılıp birkaç kilometre devam etmek daha iyidir.

Daha önce bahsettiğimiz gün ışığında perde araması . Burada tekrar yapıyoruz, çünkü gün ışığı, gece kalmak için olası bir yerin güvenliğini değerlendirmek için çok önemlidir.

Sahile çok yakın sürmeyin.

Hareket halindeyken yemek pişirmek : yapma. Bazı yeni gelenler bunu gerçekten böyle hayal ediyor (kamp endüstrisinin absürt reklam görüntüleriyle de destekleniyor). Ama otobanda 100km/s hızla giderken gaz alevi ve sıcak su veya yağ çıkması güvenlik açısından elbette mümkün değil. Açık olmalı, sadece bahsetmek istedim.

Pasaportları, belgeleri, sigorta belgelerini fotoğraflamak ve mümkünse bunları birden fazla depolama ortamında (karavanda gizli) ve bulut depolamada saklamak, hırsızlık / hırsızlık durumunda iyi bir yedeklemedir.

Karavanda güvenlik hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Karavanda imha ve tedarik için kamp kuralları

Tedarik , ama daha çok bertaraf, biz motorum kuralları bahsederken kritik bir konudur. Buradaki kurallara uymayan herkes olumsuz ilgi görecek ve tüm karavan yolcularına zarar verecektir .

Gri suyu sokakta açık bırakmayın / boşaltmayın. Evet, kimya kullanmasanız bile. Aksi takdirde, herkes için karavan yasağı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Yolda beklenmeyen ıslaklık, örneğin motosikletçiler için de tehlikeli olabilir. Güney ülkelerinde, bertaraf istasyonları bulunmadığından (kamp alanlarında bile) uygun şekilde bertaraf etmek genellikle zordur. O zaman kimyasal kullanmamak ve elden çıkarırken sağduyulu davranmak daha da önemlidir. Bunun anlamı şudur: İnsanların hareket ettiği yere değil, belki kanalizasyona, çöplüklere vb.

Tuvalet kaseti bir lağım ait değil

Kimyasal tuvaletler sadece özel olarak belirlenmiş atık istasyonlarında bertaraf edilebilir . Bunun nedeni, tuvalet kimyasının birçok geleneksel atık su arıtma tesisini etkileyebilmesidir.

Genel olarak klasik tuvalet kimyasına alternatifleri denemenizi tavsiye ederim . Çünkü kasetli tuvaletinizde kimyasal kullanmıyorsanız - ahlaki açıdan - normal tuvaletlerde bertaraf edebilirsiniz (ve atık istasyonları yoksa bazı bölgelerde bunu yapmak zorunda kalacaksınız). Bertaraf istasyonları elbette her zaman tercih edilir.

Kaset tuvaletin durulanması : Bunun için genellikle atık istasyonunda ayrı bir hortum bulunur. Bazen durulamanın da bir yolu yoktur. Daha sonra plastik şişelerle yapabilirsiniz. Kaseti tatlı su hortumu ile durulamak kesinlikle yasaktır . Sıradaki kampçı onu su tankını doldurmak için kullanmak istiyor ve bu sadece hijyenik değil aynı zamanda sağlık için de tehlikeli .

Lütfen yanınızda çok miktarda yiyecek götürmekten kaçının . Ayrıca gideceğiniz yerde süpermarketler, fırınlar vb. vardır. Ayrıca ziyaret ettiğiniz ülke veya bölgede de bir miktar para bırakmalısınız. Niye ya? Pekala, bunu yapmaz ve geride yalnızca çöp, kanalizasyon ve dışkı bırakırsanız, gelecekte karavan yolcularını kollarını açarak karşılamaya devam etmek için nasıl bir teşvik yaratırsınız? Ver ve al! Açık bir süpermarket bulamıyorsanız, acil durum tayınını da içeren birkaç günlüğüne yiyecek götürün. Ancak bazı kampçılar, depolama alanını konserve yiyecekler, uzun ömürlü süt ve evden gelen maden suyu ile doldurur. Sonra 4 hafta başka bir ülkede kalıyorlar ve bu süre zarfında bir euro bırakmıyorlar. Benim bakış açıma göre, bu yanlış, etik değil ve nihayetinde tüm karavan yolcularına zarar veriyor, çünkü kısıtlamalar olduğunda elbette kara koyun ve diğerleri arasında hiçbir ayrım yapılmamaktadır. Nihayetinde, ziyaret ettiğiniz ülkenin mutfak lezzetlerine dahil olmak da seyahat deneyiminin bir parçasıdır. Ev sahibi ülke hakkında hiçbir şey öğrenmek istemiyorsanız, evde kalabilirdiniz. Yani: restorana gidin, tadına bakacaksınız!

Ayrıca tatlı su , tesadüfen, sadece manzarada drenaj yapmamalısınız. Evet, bu genellikle zararsızdır. Ancak onu geçen karavanlara aşina olmayan insanlar, muhtemelen gri suyu boşalttığınızdan veya daha kötüsünden şüpheleniyorlar ve bu da karavan yolcularından yine yasaklara ve olumsuz algılara yol açıyor. Ek olarak, güneşli bir günde beklemiyorsanız, asfaltta su iki tekerlekli araçlar için sorunlu olabilir.

Trafik kuralları motorum

Ne yazık ki, karavan için trafik kurallarını belirtmek genellikle mümkün değildir. Çoğu durumda, mobil evler araba sayılır ve aynı kurallara tabidir. 7,5 tonun üzerindeki ağır karavanlar genellikle daha düşük maksimum hızlar gibi kısıtlamalara tabidir.

Ancak bunu özellikle seyahat ettiğiniz ülke için sorgulamanız gerekiyor çünkü istisnalar ve özel düzenlemeler var. Örneğin, mobil evlerin Sırbistan'daki otoyolda yalnızca 100 km/s hız yapmasına izin verilir .

tanım: kamp davranışı

Kamp yapma davranışından kaçınılması gerektiği sık sık dile getirilir. Ama aslında "kamp davranışı" ile ne demek istiyorsun?

Sahada kamp yapma davranışı: Her yere izin verilmez

Basitçe söylemek gerekirse, kamp yapma davranışı, normal "park etmenin" ötesine geçen bir davranıştır . Kamp davranışı kamp alanına aittir.

Birçok resmi karavan sahasında kamp yapmaya bile izin verilmiyor. Bu, örneğin bir şehri ziyaret etmek ve hatta araçta uyumak için mobil evinizi oraya park edebileceğiniz anlamına gelir. Ancak bunun ötesinde, kamp alanında yaptığınız gibi davranmanıza izin verilmez.

İçin davranış kamp sayar:

karavanın önüne kamp sandalyelerini kurmak ,

aracı takozlar üzerinde sürmek

Çamaşır asmak için

tente ilavesi krank veya tente kurmak

açmak ızgara

çayırda çocuklar için çadır kur

Kampçının yanındaki çimenliğe kurulmuş bir badminton ağı

Resmi tanımlar her zaman yerel kültür ve hoşgörü kadar alakalı değildir. Yanlış polis memuruna veya kontrolöre çarparsanız, uzatılmış bir adım veya hafifçe açılmış bir havalandırma penceresi "kamp davranışı" olarak yorumlanırken , başka yerlerde bu hiç sorun değil.

Tam olarak nerede izin verilir, bu nedenle farklıdır. Almanya'daki kamp kuralları, İspanya'dakilerle otomatik olarak aynı değildir. Resmi sahalarda genellikle kamp kurallarını belirleyen bir işaret bulunur. Resmi olmayan park yerlerinde makul ve saygılı davranmak en iyisidir.

Burada da en önemli şey her zaman başkalarına karşı düşünceli olmaktır. Ne diğer kampçılar ne de yerel sakinler etkilenmemelidir. Bunu dikkate alır ve saygılı davranırsanız, nadiren gerçek sorunlarınız olur. Şikayet durumunda bile, arkadaş canlısı ve saygılı görünürseniz, çoğu zaman hiçbir şey olmaz. Gürlemeye başlayan ve sözde haklarda ısrar etmek isteyen kimse cezalara ve yasaklara şaşırmamalı.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör