JİVAMUKTİ YOGA İLE MERHAMET OLUMLAMASI


"Jivamukti Yoga ile neye sahip olduğunu biliyorsun!" İnsanlar bana bu tür bir yoganın ne hakkında olduğunu sorduğunda bunu yıllardır söylüyorum. Bununla ne demek istediğim: Dünyanın neresinde bir Jivamukti yoga stüdyosuna rastlarsam geleyim, en iyi eğitimli öğretmenlerle, akıcı ve mantıklı yapılandırılmış asana dizileriyle, süslü çalma listeleriyle ve Savasana Boyun masajında ​​kullandığınız sansasyonel lavanta losyonuyla tanışırım.

Sharon Gannon ve David Life'ın yoga stillerini ne kadar özen, bilgi, tutarlılık ve özveriyle oluşturdukları ve bugüne kadar ne kadar aktardıkları ancak yoga öğretmeni eğitiminde öğrenciyken anladım . İlk bakışta sadece hip şehir sakinlerine yönelikmiş gibi görünen yoga derslerinin arkasında, tam tersini hedefleyen harika bir felsefe var: yani tüm varlıklara açık olmak.

Jivamukti Yoga nedir?

Yöntem, iki sanatçı Sharon Gannon ve David Life'ın 1985'te yoga öğretmeye başladığı küçük bir New York stüdyosunda başladı. Onlar yıllardır Hintli ustalarından öğrenmişler ve bu temelde Batılı öğrencilerin kolayca erişebilecekleri bir yöntem oluşturmuşlardı - ancak kendileriyle tanıştıkları yoganın ruhsal, psikolojik ve fiziksel yönlerini ihmal etmeden.

Patanjali'nin Yoga Sutra'sından gelen bu merkezi pasaj , Jivamukti Yoga'nın temel fikridir. "Asana" ile sadece uygulayıcı için iyi hissetmesi gereken minder üzerindeki yoga duruşu değil, aynı zamanda "toprakla ilişki", yani her yerdeki tüm varlıklar kastedilmektedir. Bu ilişkinin karşılıklı olarak birbirinin iyiliği için çalışması gerektiği gerçeği, pratikte pratik olmanın çok ötesine geçen ve toplumumuzun birçok işlevsel mekanizmasını sorgulayan radikal bir fikirdir.

Bu nedenle, bu yoga tarzındaki asana pratiği, vücut ayarlamasından çok daha fazlasıdır : Kendi şefkatimizi yeniden keşfetmemize, bir bağlantı duygusu hissetmemize ve başkalarının hayatlarını zenginleştirme arzusunu geliştirmemize yardımcı olmalıdır.

Sınıflarda, Jivamukti Yoga felsefesi beş sütun aracılığıyla ifade edilir:

  • Ahimsa - diğer tüm canlılar ve çevre için şefkat içeren şiddet içermeyen bir yaşam tarzı. Buradaki odak, çoğu zaman birçok Jivamukti yoginin uyguladığı etik vejetaryenlik üzerinedir.

  • Bhakti - tüm yoga uygulamalarının hedefi olarak birlik fikrine bağlılık. Sık sık daha yüksek, özverili bir niyet belirlemeniz veya kutsal mantralarla birlikte şarkı söylemeniz istenir.

  • Dhyana - meditasyon

  • Nada - "ses" gibi bir şey anlamına gelir. Müzik, ses kayıtları, birlikte şarkı söyleme veya sadece öğretmenin sesi gibi çeşitli unsurlar aracılığıyla derinden dinleme becerisi kazandırılmalıdır.

  • Shastra - Kutsal Yazı. Her Jivamukti yoga dersinde yoga felsefesi ve Sanskritçe bulabilirsiniz. Öğretmenler, dünyadaki tüm Jivamukti Yoga okullarında aynı olan ayın odak noktası tarafından yönlendirilir.

Jivamukti yoga derslerinin görünüşte karmaşık yapısının arkasındaki fikir, farklı yoga geleneklerinden unsurları birleştiren bütünsel bir yoga yöntemi yaratmaktır. Bir öğrenci olarak, bu karmaşık yapıya dair hiçbir şey fark etmeyeceksiniz. Çünkü tüm bu kısımlar, öğretmeniniz tarafından, endişelenmenize gerek kalmadan lokma olarak size sunulacaktır.

Jivamukti yoga dersinden ne beklenir:

Sınıflar çoğunlukla fiziksel olarak zorlu, dinamik ve asana pratiğinde klasik Ashtanga yogayı andırıyor ki bu şaşırtıcı değil çünkü Sri K. Patthabi Jois Sharon ve David'in öğretmenlerinden biriydi. Ashtanga'nın aksine , (genellikle yüksek sesli) müzik, Sanskritçe mantralar ve genellikle ilahilere eşlik eden sıkma masası benzeri bir enstrüman (armoni) vardır. Birkaç dakika "bırak" mantrası üzerinde meditasyon yapacak, çok sayıda uygulamalı asist alacak ve muhtemelen ter dökeceksiniz.

Bütün bunlar size kalmışsa, bu yoga yöntemine umutsuzca aşık olma ve yoga stüdyosundan her seferinde kocaman bir gülümsemeyle ayrılma şansınız yüksek. Tecrübe konuşuyorum.


Jivamukti Yoga kimler için uygundur?

  • Manevi uygulama sırasında egzersiz yapmayı ve spor programını yapmayı seven insanlar

  • Küçük filozoflar, spiri yogiler ve müzik severler

  • İkna olmuş veganlar ve bir olmak isteyenler

  • Uygulamalarında şımartmak için net bir çerçeveye sahip olmayı seven herkes için uygundur.

Saklıgöl Marmaris'in yoga kampı, kamp alanı, restoran, plaj ve konaklama seçenekleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA