BİLGELİK YOGASI JNANA


Jnana Yoga, “mutlak bilincin farkındalığı” olarak tanımlanabilir ve kapsamlı bir kendi kendine çalışma pratiğidir. Jnana yogada zihin, kendi doğasını araştırmak ve zihnin düşünceleri ve egosu ile özdeşleşmesini aşmak için kullanılır. Jnana yoganın içerisinde bilgeliğe giden dört adım vardır.

Bu adımları şu şekilde yorumlayabiliriz;

  1. Viveka (ayırt etme, ayırt etme), gerçek ile gerçek olmayanı, kalıcı ile geçiciyi ve Öz ile Öz-olmayan arasında ayrım yapmak için kasıtlı, sürekli bir entelektüel çabadır.

  2. Vairagya (tutkusuzluk, tarafsızlık), dünyevi mülklerin geçici nesnelerine ve ego-zihne karşı bağlanmama veya kayıtsızlık geliştiriyor. "Gerçek bilgi ancak zihin her türlü bağlılıktan tamamen kurtulduğunda ortaya çıkmaya başlar." – Swami Sivananda.

  3. Shatsampat (altı erdem), zihni ve duyguları stabilize etmek ve maya yanılsamalarının ötesini görme yeteneğini daha da geliştirmek için altı zihinsel uygulamadır.• Şama (huzur, dinginlik), zihnin dış uyaranlara tepkisini düzenleyerek, zihni huzurlu tutma yeteneğidir. • Dama (kısıtlama, kontrol), zihnin duyuların kontrolüne karşı koyabilecek şekilde güçlendirilmesi ve sadece zihnin araçları olarak kullanılmak üzere duyuların eğitilmesidir. • Uparati (geri çekilme, feragat) kişinin Dharma'sı (Görevi) olmayan tüm aktiviteleri terk etmesidir . Manevi yoldan hiçbir dünyevi dikkat dağıtıcı içermeyen basit bir yaşam tarzı izlenir. • Titiksha (dayanıklılık, tahammül), özellikle aşırı zıt durumlarda (başarı ve başarısızlık, sıcak ve soğuk, zevk ve acı) genellikle ıstıraba neden olduğu düşünülen dışsal elverişli olmayan durumlara toleranstır. • Shraddha (inanç, güven), kişinin gurusuna (öğretmenine), kutsal yazılara ve yogik yola olan kesinlik ve inanç duygusudur. • Samadhana (odaklanma, konsantrasyon) zihnin tam tek-noktalılığıdır.

  4. Mumukshutva (özlem, özlem) acıdan kurtulmaya yönelik yoğun ve tutkulu bir arzudur. Kurtuluşa ulaşmak için, kişinin diğer tüm arzuların kaybolup gittiği bir özlemle yola tamamen bağlı olması gerekir.

Saklıgöl Marmaris Yoga Kampı'nda jnana yoganın detaylarını ve uygulamasını öğrenirken, konaklama, restoran, plaj ve kamp alanıyla unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 PRANA